Kız öğrenciler “uygunsuz elbise” denilerek mezuniyet törenine alınmamıştı | Bakan Tekin: Basit bir olay, kısa zamanda çözüldü

Kocaeli’nde bir lisede, askılı elbise giyen kız öğrenciler ‘uygunsuz kıyafet’ gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmadı. Tepkilerin ardından yaşanan skandal hakkında soruşturma başlatılırken; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin‘den canlı yayında konuya dair açıklama geldi. Tekin, yaşananları “Basit bir olay” şeklinde yorumladı.

TIKLAYIN – ‘Şort, etek, kolsuz gömlek yasak’ yönetmeliği gönderilmiş: Elbise giyen kız öğrencileri ‘uygunsuz kıyafet’ diyerek lise mezuniyet törenine almadılar!

Kocaeli-Gebze’deki Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nin bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, “kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri” iddia edilerek alana alınmadı.

Öğrenciler ve aileleri okul yönetimine tepki gösterirken, bölgeye jandarma ekibi sevk edildi. Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan’ın okula gelmesiyle öğrencilerin tamamı mezuniyet törenine katıldı. Olayın ardından Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, iki eğitim müfettişinin görevlendirildiği duyuruldu.

Yaşananlar Türkiye’nin gündemindeki yerini korurken; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den açıklama geldi. Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Tekin, şöyle konuştu:

“Bizi eleştirin tamam da öğretmen arkadaşlarımızın ne günahı var? 180 iş günü boyunca bu insanlar fedakâr bir biçimde sizin, bizim veliler olarak evde ilgilenemediğimiz çocuklarla ilgileniyorlar. Basit bir olay yüzünden… Bütün öğretmen arkadaşlarımızın hukukunu korumak adına biraz daha hassas davranalım. Biz çözmediysek bizi eleştirsinler ama o arkadaşlarımızın emekleri heba oldu.”

“Zaten olay kısa zamanda çözülmüş”

“Şimdi okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere ‘mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?’ diye sormuş” diyen Tekin, “Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere ‘Yer kalırsa sizi alırız’ diye başlayan tartışma başka boyuta evriliyor. Ekranlara, sosyal medyaya olumsuz görüntüler çıkıyor. Öğretmen arkadaşlarım adına üzüldüm. Zaten olay da kısa zamanda çözülmüştür” diye konuştu.

“İhmal yoksa bir sürü insan zan altında kalıyor”

Tekin sözlerine şöyle devam etti:

“Öğretmenimizin süreç içinde çalışmalar gündem olmuyor. 76 bin okulun içinden bir tanesinde olan olay bütün kitleyi zan altında bırakacak hale getiriliyor. Ben kamuoyunda olumlu şeylerin paylaşılmasını, olumsuz şeyleri bizimle paylaşmalarını istiyorum. Orada ilçe ve il müdürümüz anında müdahale etmiş, problem çözülmüş zaten. Okul müdürümüz başlangıçta kontrolü kaybediyor. Biz de zaten gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. İhmal varsa gereken kişiler cezalandırılır. İhmal yoksa bir sürü insan zan altında kalıyor.”

TIKLAYIN – Kız öğrencileri “uygunsuz elbise” diyerek mezuniyet törenine almayan okulun skandal yönetmeliğiyle ilgili Valilik’ten açıklama

TIKLAYIN – MEB’den bir garip “mezuniyet” genelgesi: Okul dışında mezuniyet aktiviteleri yapılmayacak, aktiviteler için MEB’den onay alınacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir