Dört ülke Filistin’i tanıyacak

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, katıldığı bir yayında İspanya, İrlanda, Slovenya ve diğer AB ülkelerinin Filistin’i tanıyacağı tarihin belli olup olmadığına ilişkin soruya yanıt verdi.

Malta, İrlanda ve Slovenya’nın Filistin’i tanıyacağını aktaran Borrell, “Biliyorum çünkü bana da (Jose Manuel) Albares (İspanya Dışişleri Bakanı) söyledi. İspanya 21 Mayıs’ta Filistin’i tanıyacak” ifadeleriyle İspanya’nın da Filistin’i tanıyacağını açıkladı.

Borrell, “Belçika’nın şu anda tanımayacağını biliyorum ama yine de bu olasılık da mevcut” ifadesini kaydetti. Filistin’in sınırlarıyla ilgili soruya Borrell,”Bunu kendimiz yaratacak değiliz. BM kararlarında zaten belli” yanıtını verdi.

İsrail ve Filistin sorununda müzakere edilmiş ve barışçıl olan çözümleri reddedenleri eleştirmenin gerekliliğine dikkat çeken Borrell, “Tüm hayatımız boyunca böyle mi olacak? (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu, barış çözümlerini eleştirmiyor, karşı çıkıyor. Uluslararası toplum Netanyahu’dan Refah’a girmemesini istedi ama bu çağrıyı dinlemedi.” açıklamasında bulundu.

Borrell, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın sonuçlarının dünya çağında olacağını ifade etti ve gerek ABD gerekse Batı dünyasındaki seçimlere de etki edeceğini ifade etti. Borrell, üniversite öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Filistin’e destek eylemlerinin tüm Batı dünyasına yayılacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir